Pálení čarodějnic a stavění májky

Jako každý rok, koná se posledního dubna pálení čarodějnic, čímž se potvrzuje konec zimy a nástup jara. 

Každý rok se scházíme u hranice, která je s příchodem večera zapálena a děti obdivují tento mimořádný velký kontrolovaný oheň. Vedle u ohýnku si mohou přítomní opéci špekáčky a v blízké hospodě si mohou koupit něco na osvěžení. V letošním roce se nás sešlo hojný počet i když počasí nepřálo, ale alespoň hasiči v celé republice měli klidnější noc. Během večera proběhly krátké přeháňky, které ovlivnili dřívější odchod účastníků do tepla domovů, či do naší hospůdky.

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc) se odehrává v noci z 30. Dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Tam probíhala různá diskuse a příprava na další noční akci a to je tradiční stavění májky. Májka byla již dopředu připravena a potom před půlnocí se silní jedinci vydali k její stavbě. Protože již z minulosti známe různé vrtochy stavby, bylo letos vše stoprocentní a tak májka vstala bez větších problémů. Protože v souvislosti s touto akcí může docházet k rivalskému poražení májky soupeři z okolních vesnic, byla tato až do ranního kuropění hlídána nejotrlejšími mládenci z naší vsi. Májka nám tedy vydržela a teď už se těšíme na její slavnostní kácení, které proběhne 28.5.2011 v podvečerních hodinách a bude následovat muzika a všeobecné veselí s pohoštěním.

Níže je uveden vznik této tradice.

Před koncem dubna se svobodní mládenci vydali hledat břízky, které ozdobili barevnými fábory a v noci na 1. května je postavili u domů svobodných dívek.
Společná velká máj se stavěla na návsi. Druhý den se pod ní uspořádal veselý průvod s hudbou, někdy i s tancem. Lidé tak vítali příchod jara a nový život.
Ovšem každá vesnice, jak praví tradice, musí první noc hlídat svou májku, aby ji závistivci ze sousední vesnice nepokáceli.

 "Zvyk stavění máje pochází pravděpodobně ze 16. století a do dnešní doby dostal řadu modifikací.", píše na toto téma česká Wikipedie. "Většinou se jedná o celý strom, který je zbaven větví a kůry. Pouze horní část se ponechává s větvemi. Někdy se používá spodní kůl více let a obměňuje se pouze živý vršek. Jako stromy se používají často jehličnany (smrky), ale setkáme se i např. s břízou. Vršek máje se zdobí proužky barevného krepového papíru nebo látek, na máj se též zavěšuje zdobený věnec."

Následuje popis tradice "kradení májky", posléze i popis jak stavět májku, ale co mne zaujalo nejvíce: "Existovaly i malé ozdobené stromky - májky, které se již od středověku stavěly 1. května jako výraz lásky k dívce nebo jako výraz uznání a úcty k osobnosti veřejného života v obci."

 

Ve fotogalerii je, kromě dalších, uveden také snímek našich vřesnických mlýnů (Ládi Vrány), které již na jaře začali pilně pracovat.